1e Pantser Divisie Comand - vereniging 1e poolse pantser divisie nederland

Ga naar de inhoud

Hoofdmenu:

1e Pantser Divisie Comand

1e Poolse Pantserdivisie
De 1e Poolse Pantserdivisie (Pools: 1 Polska Dywizja Pancerna of 1st Polish Armoured Division) was een geallieerde pantserdivisie tijdens de Tweede Wereldoorlog, opgericht in Schotland in februari 1942. Op het hoogtepunt telde de divisie 16.000 soldaten. Commandant van deze eerste Poolse pantsereenheid was Generaal Stanisław Maczek. Sommige soldaten hadden een schuilnaam. Dit betrof soldaten die overgelopen waren uit het Duitse leger en anoniem wilden blijven om hun familie te beschermen.

De divisie bestond uit Poolse soldaten die na de val van Polen in 1939 naar Frankrijk waren gevlucht. Daar vochten ze voor de tweede maal tegen de Duitsers in 1940, waarna ze naar Engeland uitweken. In het kader van een Brits-Poolse overeenkomst werden een landmacht, luchtmacht en marine opgericht die op dat moment zeer welkom waren gezien de penibele situatie waarin de Britten zich bevonden, zo onderscheidden Poolse vliegers zich in de Battle of Britain. De Poolse eenheden stonden grotendeels onder Brits opperbevel, met Brits materieel en uniformen (met Poolse rangtekens), maar met de clausule dat de Polen in eigen militaire eenheden zouden strijden. Het Eerste Poolse Legerkorps werd vervolgens in Schotland opgericht, waarin de 1e Pantserdivisie en de Poolse 1e Onafhankelijke Parachutistenbrigade volledig operationele status bereikten. Gedurende zijn verblijf in Schotland van 1942 tot 1944 bewaakte dit korps 200 km aan Britse kust.




1st Armoured Division1e Pantser Divisie1. Dywizja Pancerna


Commanding Officers
of the Division

Bevelvoerende Officieren
van de Divisie

Dowódcy Dywizji




Divisie generaal
Stanisław Maczek
*Szczerzec(PL)
31-03-1892
†Edinburgh(GB)
   11-12-1994   
Brigade Generaal
Klemens Rudnicki
*Zydazów(UA)
28-03-1897
†Londen(GB)
    12-06-1992    
Staf Sergenant
Waclaw Podgórski
*Sosnowice(PL)
28-08-1902
†Langernerie(FR)
20-08-1944

Second in Command
of the Division

Plaatsvervangend Commandanten
van de Divisie


Zastępcy
Dowódcy Dywizji




Kolonel Tadeusz Majewski
*Lwów(PL)
26-08-1899
†Toronto(CAN)
05-03-2015
Kolonel Kazmierz Dworak
*Rzeszówie(PL)
07-01-1895
†Londen(GB)
  03-11-1954
Kolonel Bronisław Noël
*Lańcut(PL)
23-03-1897
†Londen(GB)
21-08-1979

Chief of Divisional Staff

Chef Divisiestaf

Szefowie Sztabu Dywizji




Kolonel Jery Levittoux
*Chrzanówce(RU)
07-01-1897
  †Caen(FR)
18-07-1944
Officer cadet Jan Kirschke
*Poznań(PL)
18-06-1907
†Langannerie(FR)
24-08-1944
Kolonel Zbigniew Dudziński
*(PL)
00-00-0000
†(?)
00-00-000

Quartermaster General
of the Division


Kwartiermeester Generaal
van de Divisie


Ogólne Kwatermistrz




Kolonel Ludwik Stankiewicz
*Krakowie(PL)
08-10-1908
†Londen(GB)
03-01-1956
Major Jan Marowski
*(PL)
00-00-0000
†(?)
 00-00-0000  
Major Mieczysław Rutkówski
*Rakowa(PL)
07-01-1904
†Liverpool(GB)
15-12-1944








 
    Vereniging 1e Poolse Pantserdivisie Nederland  © 2002-2019                                                                                  Website X5 Evolution 12
Copyright 2016. All rights reserved.
Terug naar de inhoud | Terug naar het hoofdmenu